Monitoruj swój nastrój

Dlaczego warto prowadzić dzienniczek?

Robienie wykresu przez pacjenta umożliwia lekarzowi (terapeucie) spojrzenie na sprawę niejako z lotu ptaka. Chodzi tu raczej o trendy czy też tendencje (robi się coraz gorzej, robi się coraz lepiej czy też robi się coraz mniej stabilnie, robi się coraz bardziej stabilnie), a nie o szczegóły. Stąd też podczas samooceny stanu psychicznego nie warto się długo zastanawiać czy moje samopoczucie to na pewno „minus dwa” czy „minus jeden” – ważne, że nie „plus trzy”.

…to pomoże Ci lepiej ocenić przebieg choroby i postępy leczenia

Czasami dopiero spojrzenie z perspektywy pewnego okresu czasu na własne zapiski i notatki pozwala znaleźć zaskakujące zależności i wyciągnąć pomocne wnioski. Przejrzysta forma wykresów ułatwi Ci obserwacje.

Prowadzony dziennik pomoże Ci obliczyć ile dni w roku przeżywasz faktycznie w złym lub dobrym nastroju. Pozwoli zaobserwować dynamikę objawów choroby i postępy w leczeniu.
Pozwoli także poczynić różne obserwacje : np. czy ilość światła w twoim przypadku ma duży wpływ na nastrój i może powinieneś stosować fototerapię? A może gorzej się czujesz w okresach urlopu?
Dla osób świadomych objawów choroby dwubiegunowej Skala Oceny Samopoczucia (SOS) pomoże przewidzieć zmianę fazy choroby, a tym samym umożliwi zwrócenie się na czas o pomoc do lekarza i/lub kogoś z bliskiego otoczenia…

…to ułatwi twojemu lekarzowi prowadzenie twojej terapii

Drukuj wykresy i notatki przed wizytą u swojego lekarza – będzie to dla niego ogromną pomocą w ocenie tego co wydarzyło się między wizytami.

Lekarz widzi pacjenta tylko raz na jakiś czas, czasem tylko raz na miesiąc, czasem jeszcze rzadziej. Dzień, w którym lekarz spotyka się z pacjentem wcale nie musi być miarodajny. Co więcej, jest mało prawdopodobne, aby był w pełni miarodajny. To przecież jest szczególny dzień – dzień spotkania chorego z lekarzem! Pacjent przygotowuje się, zastanawia się co powiedzieć, wiąże ze spotkaniem jakieś nadzieje, czegoś oczekuje. Z dużym prawdopodobieństwem będzie się zachowywał trochę inaczej niż na co dzień, możliwe, że będzie się inaczej czuł. Tymczasem dla lekarza ważne jest poznanie tego co działo się każdego dnia od czasu poprzedniego spotkania z pacjentem.