Młody bóg z pętlą na szyi. Psychiatryk

21 dni bez cięcia…..

Jak wielkiej determinacji i jak wielkiej pomocy ze strony lekarzy, psychologów i najbliższych potrzeba by przetrwać  i  nie zniszczyć siebie? W Polsce w 2013 roku liczba samobójstw przekroczyła 6000 osób rocznie i wciąż rośnie. Według danych WHO szacuje się, że 10 do 20 razy więcej osób podejmuje próbę samobójczą.

Autorka polecanej książki – Młody bóg z pętlą na szyi, 27 letnia Anka Mrówczyńska – zmagająca się od wielu lat z depresją i zaburzeniami osobowości typu borderline podjęła walkę o siebie i walkę tę opisała dzień po dniu.

Czytamy jej zapiski z okresu krótko poprzedzającego hospitalizację i z czterdziestodniowego pobytu na oddziale zamkniętym. Z okresu codziennej autoagresji, prób samobójczych i koktajli z antydepresantów i alkoholu. Dramatycznych poszukiwań pomocy – od psychologa, psychoterapeuty poprzez psychiatrów po pomoc w Centrum Interwencji Kryzysowej i pogotowie ratunkowe. Nieudaną próbę terapii grupowej i w końcu pobyt na oddziale zamkniętym szpitala psychiatrycznego.

To szczegółowa i szczególna relacja z codzienności szpitalnej, ale przede wszystkim z głębiących się myśli, często destrukcyjnych, niszczących dla siebie i bliskiego jej chłopaka. Ania obnaża się przed czytelnikiem bardziej niż przed psychologiem, a jej szczere do bólu zapiski są formą terapii. To również opis relacji z personelem medycznym, lekarzami, a przede wszystkim z narzeczonym – jego wsparciu, cierpliwości i miłości.

Polecamy tę książkę chorym, ale w szczególności polecamy ją bliskim osób z chorobami psychicznymi –  z chorobą dwubiegunową, z zaburzeniami typu #borderline. Świadectwo Ani Mrówczyńskiej na pewno pomoże im lepiej zrozumieć chorego, uzbroi w cierpliwość i wyrozumiałość. Pomoże uświadomić sobie jak krucha i wrażliwa jest psychika osoby z zaburzeniami, jak łatwo pobudzi ją coś, na co zazwyczaj nie zwracamy uwagi i jak bez sensu jest zwrot typu weź się w garść.

To również lektura obowiązkowa dla terapeutów, dla studentów – jak jedno błahe słowo czy gest potrafią zniweczyć godziny terapii, jak ważny jest dobór słów i pytań, jak trudną i odpowiedzialną sztuką jest prowadzenie terapii – gdy galopują myśli kłębiące się w głowie ich rozmówcy a burknięcie zza zasłoniętej kapturem głowy musi lekarzowi wystarczyć jako ich zewnętrzna ekspresja. Ale od prawidłowego odczytania tych nikłych znaków komunikacyjnych zależy czasem wszystko.

W Polsce w ostatnich latach zmieniły się warunki hospitalizacji przynajmniej w niektórych szpitalach psychiatrycznych, na pewno można trafić na wspaniałych i oddanych personel. Jednak pomoc ambulatoryjna, regularne wizyty u specjalisty wciąż są trudno dostępne i wymagają ogromnej determinacji ze strony pacjenta czy jego najbliższych. Dostęp do psychiatry czy psychoterapeuty, czas oczekiwania na wizytę czy terapię – grypową czy indywidualną, to nawet w dużych miastach wyzwanie dla zdrowego człowieka a dla osoby z zaburzeniami osobowości, której tak trudno podjąć decyzję o terapii a jeszcze trudniej wytrwać w tym postanowieniu to często kwestia życia i śmierci.

21 dni bez cięcia nie byłyby możliwe gdyby nie ogromne wsparcie narzeczonego i mądre decyzje lekarzy, a przede wszystkim determinacja Ani Mrówczyńskiej i jej własna walka o zdrowie i życie, jej świadomość własnego stanu psychicznego.

Polecamy „Młody bóg z pętlą na szyi” Anka Mrówczyńska. Na stronie autorki lista księgarni z dostępem do e-booka. Czekamy na kolejne części i trzymamy kciuki za zdrowie i wytrwałość.

mlody_bog_z_petla_na_szyi_psychiatrykAnka Mrówczyńska została ambasadorem akcji „Słowa na granicy zmian„, realizowanej przez Cieszyńskie Stowarzyszenie Ochrony Zdrowia Psychicznego, Misją Stowarzyszenia jest  wzbudzenie w społeczeństwie odpowiedzialności za słowo i świadomości słowa – jego mocy krzywdzącej wobec osób z zaburzeniami psychicznymi. Stowarzyszenie organizuje cykl warsztatów i spotkań na pograniczu polsko-czeskim.

Poradnik Fundacji Instytutu Psychologii i Psychoterapii

Gdzie i jakiej pomocy szukać?

Fundacji Instytut Psychologii i Psychoterapii udostępniła poradnik edukacyjny dla osób poszukujących pomocy psychologicznej dla siebie, swoich najbliższych, swoich dzieci. Na podstawie zdobytych doświadczeń w pracy terapeutycznej psycholog Monika Dreder zebrała wszystkie podstawowe informacje o pomocy psychologicznej, dostępnych specjalistach, formach pomocy psychologicznych, rodzajach dostępnych terapii.

Bardzo pomocne źródło wiedzy dla osób, które zaczynają swoją podróż.   Poradnik edukacyjny do ściągnięcia na stronie Instytutu Psychologii i Psychoterapii

Spis treści:

1. Czyjej pomocy potrzebujesz?

 • a. Psycholog
 • b. Psychiatra
 • c. Psychoterapeuta
 • d. Seksuolog
 • e. Terapeuta uzależnień
 • f. Interwent kryzysowy
 • g. Mediator
 • h. Coach
2.Jakiej pomocy potrzebujesz
 • a. Interwencja kryzysowa
 • b. Psychoterapia
 • c. Terapia dla par/małżeńska
 • d. Terapia rodzinna
 • e. Terapia grupowa
 • f. Grupa wsparcia
 • g. E-pomoc i pomoc telefoniczna
 • h. Treningi psychologiczne
 • i. Warsztatu psychologiczne
 • j. Coaching
 • k. Mediacje
3.Jak szukać kompetentnego specjalisty?
 • a. Superwizja
 • b. Kodeks etyczny
4.Nurty terapeutyczne w psychoterapii
 • a. Podejście poznawczo – behawioralne
 • b. Podejście humanistyczno – egzystencjonalne
 • c. Podejście psychoanalityczne
 • d. Podejście psychodynamiczne
 • e. Podejście systemowe
 • f. Podejście Gestalt
 • g. Podejście integracyjne (integratywne)
5.Na skróty
6.Seksuologia
 • a. W czym może pomóc specjalista seksuolog?
 • b. Kto może udzielać porad seksuologicznych i prowadzić terapię zaburzeń seksualnych?
 • c. Czego możesz spodziewać się po pierwszych wizytach u seksuologa?
7.Psycholog pracujący z dziećmi i młodzieżą
 • a. Kiedy warto wybrać się z dzieckiem do psychologa?
8.Zakończenie

Listy o myślach samobójczych – Poradnik dla osób w kryzysie samobójczym i ich bliskich

 

mysliPrzedstawiamy kolejną książeczkę wydawnictwa TacyJakJa.pl pt. „Listy o myślach samobójczych”, tym razem na trudny temat związany z kryzysem samobójczym. Jak rozumieć pojawienie się myśli samobójczych? – wszak nie zawsze są one związane z chorobą psychiczną. Jak radzić sobie w takim momencie, a także jak rozmawiać z osobą, która takie myśli ma? Na czym polega proces samobójczy? Na te i na inne pytania starają się odpowiedzieć wspólnie – zgodnie z konwencją poradników TacyJakJa.pl – zarówno osoby, które miały takie doświadczenie, jak i lekarz – dr n. med. Anita Młodożeniec, psychiatra i suicydolog.

„Czy nam się to podoba, czy nie – samobójstwo istnieje i pomimo starań, badań, rozwoju medycyny nadal wielu ludzi w ten sposób umiera.” – pisze dr Młodożeniec – „Żaden lekarz czy terapeuta, który pracuje z osobami w kryzysie samobójczym nie zaczyna rozmowy od negowania samobójstwa. Nic nie pomoże mówienie, że samobójstwo jest złe, niemoralne czy głupie… Może wręcz zaszkodzić”.

Autorzy książeczki nie dyskutują na temat wolności wyboru w kwestii odebrania sobie życia. Świadomość, że wybór taki ma każdy z nas, a linia graniczna jest bardzo cienka – była bolesnym doświadczeniem osób wypowiadających się w książeczce. Nie da się zabronić samobójstwa. Można za to nie oceniać i nie wartościować, natomiast skupić się na wsparciu i pomocy w przetrwaniu kryzysu. To jest możliwe …

„Pewnego dnia ustaliłam ze sobą, że chcę żyć. Jednak chcę żyć. Wymagało to ode mnie odwagi” – pisze plexxo z TacyJakJa.pl, a jej słowa stały się mottem tej książeczki.

Zapraszamy do lektury tej niezwykłej rozmowy. Książka do kupienia w księgarnia portalu TacyJakJa.pl w cenie 22zł.

Autor: Anita Młodożeniec

Wydawnictwo: TacyJakJa.pl

Rok wydania: 2014

ISBN: 978-83-930421-8-0

Ilość stron: 56 Format: 19na21 Oprawa: twarda

Spis treści
Słowo wstępne 5
Część I – Czym jest kryzys samobójczy 7

 • Wyobrażanie sobie śmierci a myśli samobójcze 11
 • Samookaleczanie 15
 • Proces samobójczy 17
 • Nagły impuls 27
 • Wpływ choroby psychicznej 29
 • Ci, którzy zostają 34

Część II – Pomoc jest możliwa 35

 • Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni 51

Z perspektywy psychoterapeuty 53

Listy do Pacjentów / Listy do Lekarza – Depresja i Choroba Dwubiegunowa

 

zok655Autor: Łukasz Święcicki

Druga część Listów – tym razem do Pacjentów i do Lekarzy, zebranych spośród komentarzy społeczności portalu TacyJakJa.pl i skomentowanych przez Doktora Łukasza Święcickiego

Jestem lekarzem. Nie potrafię powiedzieć czy typowym. Nie wiem czy są typowi lekarze. Wątpię, żeby byli. Myślenie o ludziach w kategoriach typowości nie jest bezpieczne, ponieważ zawsze zawiera dużo uproszczeń i właściwie zawsze „zaokrągla w dół” – to znaczy, że za cechy typowe często uważa się najgorsze przejawy tych, które występują w rzeczywistości.

Jestem lekarzem psychiatrą. To trochę gorzej niż być nietypowym. Czasem wydaje mi się, że część kolegów lekarzy nie uważa psychiatrów za prawdziwych lekarzy, tylko za dziwnych ludzi z innego świata. Kiedy indziej mam wrażenie, że koledzy psychiatrzy uważają, że tylko oni są naprawdę wrażliwi, w odróżnieniu od innych lekarzy. Oba te przekonania nie są prawdziwe. W każdym razie nie są na tyle prawdziwe, żeby warto się było nimi zajmować.

Jestem lekarzem. Mam obowiązek służyć. Czasem jest to proste i stanowi realizację powołania. Wierzę w powołanie. Jestem pewien, że coś takiego istnieje. Dotyczy ludzi z różnych grup zawodowych, ale także lekarzy. Ale służenie ludziom i powołanie nie wystarczają na cały czas. Pewnie nawet nie na większość czasu. Często więc jest mi trudno, nie radzę sobie, albo radzę sobie źle – to znaczy wybieram rozwiązania dla mnie akceptowalne, ale niemożliwe do przyjęcia dla pacjentów. Mimo wszystko nigdy nie stoimy – ja i pacjenci – po dwóch stronach czegokolwiek. A zwłaszcza nie stoimy po dwóch stronach barykady. Tylko, że całkiem często wydaje nam się, że stoimy.

Jestem lekarzem. Na tyle długo, że zdążyłem zebrać bardzo wiele złych doświadczeń (i wiele dobrych, ale złe były bardziej pouczające). Na tyle krótko, żeby jeszcze większość z nich pamiętać. Jesienią przyszłego roku minie 25 lat. Jestem lekarzem i chciałbym prosić swoich pacjentów i wszystkich innych pacjentów o wiele różnych spraw. Temu właśnie poświęcona jest ta część książki.

Do kupienia na www.ksiegarnia.tacyjakja.pl

List do bliskich o depresji i manii

Autor – Łukasz Święcicki

Poradnik oparty na doświadczeniach osób chorych na depresję lub chorobę dwubiegunową.

Kiedy na forum portalu TacyJakJa.pl w dziale „Depresja i Choroba Dwubiegunowa”, obok wątku „Rodzina mnie nie rozumie” pojawił się kolejny pt. „Związki/małżeństwo a depresja/ChAD”, a wkrótce także „Nietolerancja osób z depresją/ChAD” (niestety wszystkie pełne doświadczeń braku porozumienia z najbliższymi w kwestii choroby) – zaproponowaliśmy naszym forumowiczom napisanie listu do bliskich na łamach naszego portalu.

Listu, który zawierałby to wszystko, co chcieliby bliskim na temat swojego stanu powiedzieć, a czego często nie potrafią zrobić, albo nazwać, lub czego bliscy po prostu nie rozumieją.

Listu, w którym nie tylko opisaliby własnymi słowami jak się czują, ale także napisaliby o co proszą swoich bliskich, jak można im – chorym pomóc i czego absolutnie nie chcieliby doświadczać.

Przez ponad rok powstawał list, który jest rusztowaniem tej książki. List pisany przez pacjentów naszego portalu, znajdujących się zarówno w okresie nasilenia choroby, jak i w okresie zdrowia. Rady pacjentów oparte na własnych doświadczeniach przejmują trafnością spostrzeżeń i definicji. Prośby jak w ukrytym zwierciadle odbijają z bolesną szczerością częste postawy ich rodzin i przyjaciół.

Wskazówki te stały się za zgodą autorów podstawą do napisania tej książki – cennych komentarzy i uzupełnień zarówno medycznych, jak i filozoficznych docenta Łukasza Święcickiego, tworząc w rezultacie poradnik zupełnie unikalny w swej formie i treści.
Wszyscy mamy nadzieję, że pomoże wielu chorym na depresję/ chorobę dwubiegunową lepiej porozumieć się ze swoimi najbliższymi.

 

Do kupienia na www.ksiegarnia.tacyjakja.pl